Katerina Janouch döms igen: "Batikhäxejury"

Katerina Janouch döms igen: "Batikhäxejury"
Publicerad den

Debattören och författaren Katerina Janouch har nu även fällts i hovrätten för grovt förtal, efter att tidigare ha dömts i tingsrätten. Bakgrunden till tvisten är att en lärare på en skola utförde ett rollspel för att lära ut religionskunskap, där eleverna skulle låtsas vara muslimer – muslimerna i klassen slapp däremot låtsas vara kristna. Janouch belyste frågan på sin blogg, men döms för att ha gått ut med den ansvariga lärarens namn. Riks har talat med Katerina Janouch, som anser att domen är politisk.

Donera gärna via Swish: 123 121 49 31

Bli medlem i kanalen för att stötta Riks https://www.youtube.com/channel/UC92Oxzg1gRXf7awoRX3GG8g/join

Glöm inte bort att prenumerera på vår kanal om ni gillar det vi gör! 👍 Kommentera gärna men glöm inte bort att hålla en trevlig ton!

Besök gärna vår hemsida på riks.se

Glöm inte bort att följa oss på: Instagram: https://www.instagram.com/riksstudios/ Facebook: https://www.facebook.com/Riksstudios Twitter: https://twitter.com/Riksstudios

Vi tar gärna emot era synpunkter på våra program: 💻 redaktion@riks.se

Tipsa oss: tips@riks.se Ansvarig utgivare: Richard Sörman

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se