
God morgon önskar Nickie, Elias och Jacob!
Donera gärna via Swish: 123 121 49 31
Bli medlem i kanalen för att stötta Riks https://www.youtube.com/channel/UC92Oxzg1gRXf7awoRX3GG8g/join
Israel har besvarat en iransk robotattack tidigare i veckan med att bomba mål i Iran. Upprinnelsen till de senast utbytena mellan de två länderna i Mellanöstern är att Israel bombade ett iranskt mål i Syrien, där flera högt uppsatta officerare dödades. Är det världskrig vi kommer att se nu? Samtidigt är Jonas Gardell sårad över att svenskarna har debatterat frågan om så kallade könsbyten. Till sist stormar det för Moderaterna inte bara i den kontroversiella frågan om könslagen, utan även i före detta partiledaren Anna Kinberg Batras korruptionsutredning.
00:00 Sändningen börjar 00:46 Morgongänget börjar 02:27 Israel beskjuter mål i Iran 19:44 Jonas Gardell är sårad 34:57 Anna Kinberg Batras kompiskorruption
Riks #Sverige
Glöm inte bort att prenumerera på vår kanal om ni gillar det vi gör! 👍 Kommentera gärna men glöm inte bort att hålla en trevlig ton!
Besök gärna vår hemsida på riks.se
Glöm inte bort att följa oss på: Instagram: https://www.instagram.com/riksstudios/ Facebook: https://www.facebook.com/Riksstudios Twitter: https://twitter.com/Riksstudios
Vi tar gärna emot era synpunkter på våra program: 💻 redaktion@riks.se
Tipsa oss: tips@riks.se Ansvarig utgivare: Richard Sörman
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.