

Länsstyrelsen genomförde en tillsyn på Northvolt i Skellefteå på onsdagen.
Fokus var det farliga avfallet som finns kvar på området, och företrädare från Northvolts konkursbo och Lyten var på plats.
– Vi är inte ett dugg oroliga utan vi får väldigt positiva signaler om en fortsatt framtid, säger Per Norgren på Lyten till Riks.
Riks har tidigare kunnat berätta att det farliga avfallet på Revolt uppgick till omkring 6 900 ton. Och det mesta av avfallet är kvar, avslöjade Riks i söndags.
Det finns även farligt avfall kvar på Northvolt Ett, men där handlar det inte om lika stora volymer.
Länsstyrelsens planerade inspektion på onsdagen påbörjades klockan 10 där den initialt skedde på Northvolt Ett. Vid 13.20-tiden åkte de sedan vidare till Revolt.
Där utanför grindarna träffar Riks Lytens företrädare Per Norgren, som är med på länsstyrelsens tillsynsbesök.
Han har titeln HSE-chef, vilket innebär chef för hälsa, säkerhet och miljö (Health, safety, Environment).
– Vi har en rutinmässig inspektion från Länsstyrelsen. Så vi har kommit på sajt idag, säger han till Riks.
– Vi går igenom vårt miljötillstånd och avfall är en av punkterna i miljötillståndet.
Hur går det med uppstarten här?
– Det går bra. Vi väntar på att closing ska ske. Och det hoppas vi kommer att ske väldigt snart. Det är väldigt positiva tongångar att det kommer att bli ett avslut snart.
Så när tror du att det blir?
– Det vågar jag inte uttala mig om.
Är det fortfarande problem med finansieringen?
– Vad det är som de håller på att jobba med, det vet inte jag. Det skulle jag inte uttala mig om.
Han säger att de har varit på sajten sedan konkursen.
– Vi har varit en styrka på ungefär 100 som jobbat på Ett-delen sedan slutet av konkursen.
Och att han ska fortsätta vara på plats framöver när Lyten kommer igång är "absolut målet".
Men finns det någon oro över att det inte blir någonting?
– Nej, absolut inte. Vi är inte ett dugg oroliga utan vi får väldigt positiva signaler om en fortsatt framtid.
Riks kunde på söndagen berätta att Lyten ännu inte skickat in en uppstartsplan till länsstyrelsen, vilket man efterfrågat.
När kommer den att lämnas in?
– Så fort som uppköpet är klart.
Länsstyrelsen hade en förhoppning om ett möte med Lyten också men det blir inte av denna gång.
De flesta frågorna som man har är fortfarande med konkursförvaltaren, enligt länsstyrelsen.
Länsstyrelsen skrev följande i minnesanteckningarna från ett digitalt möte den 10 december om dagens tillsyn:
"Förhoppningsvis kan vi då planera för två tillsynsbesök, ett med konkursförvaltaren med fokus på omhändertagande av avfall och ett med Lyten som ny verksamhetsutövare för batteriproduktionen."
Det farliga avfallet på Northvolt Ett och Revolt skulle varit omhändertaget senast den 31 december men Riks kunde i söndags berätta att de fått en förlängd tidsfrist fram till den 30 juni i år.
LÄS MER: Lyten har inte skickat in uppstartsplan
LÄS MER: RIKS AVSLÖJAR: Farliga avfallet kvar på Northvolt - tillstånd saknas
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.