Riks

Nyheter

Polis sågar Lindberg: "Rättsvidrigt" med politiker som inte kan svenska

Storbråk mellan Expressen och Aftonbladet – polisen ger sig in

polisa.png

polisa.png

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

2 min 13
Dela:
0

"Detta är inte ens längre dolt. Det är en 'vi mot dom'-retorik på steroider."

reagerar Aftonbladets Anders Lindberg när Expressens Patrik Kronqvist anmärker på att många av de petade V-kandidaterna visade sig föredra att tala på arabiska istället för på svenska.

Nu kritiseras Lindberg av en polis: "Om en polis inte kan tala och förstå svenska ordentligt, riskerar det bli en rent rättsvidrig hantering."

Anders Lindberg, politisk chefredaktör på Aftonbladet, väcker reaktioner efter en ledartext där han anklagar statsminister Ulf Kristersson, Tidöpartierna och Expressens politiske redaktör Patrik Kronqvist för att använda så kallade "hundvisslor" i debatten om Vänsterpartiets terrorhyllande kandidater.

Bakgrunden är Expressens granskning av ett stort antal V-kandidater som spridit antisemitiska budskap, hyllat terrorgrupper eller spridit konspirationsteorier.

25 stycken kandidater ströks från partiets vallistor i efterspelet.

I sin ledartext reagerar Lindberg särskilt på att Kronqvist lyft fram att flera av de granskade kandidaterna ville intervjuas på arabiska istället för svenska.

"Har V inga krav på sina kandidater?"

Kronqvist kritiserar vad han ser som Vänsterpartiets "låga förväntningarnas rasism".

"Påfallande många av de personer som Expressen avslöjat har bett att få bli intervjuade på arabiska", skriver han.

"Har V inga krav på sina kandidater att de också ska kunna utföra sina förtroendeuppdrag?"

Det får Aftonbladets Anders Lindberg att anklaga honom för "vi mot dom"-retorik.

"Blink, blink. Eller nej, förresten. Detta är inte ens längre dolt. Det är en 'vi mot dom'-retorik på steroider", skriver han.

Bråket fortsätter nu vidare på X.

Där skriver Kronqvist att frågan handlar om huruvida folkvalda behärskar svenska tillräckligt väl för att utföra sina uppdrag. Han tillägger:

"Om Anders Lindberg inte förstår problemet kan han prova att anställa personer med samma svaga svenskkunskaper på sin redaktion"

Lindberg svarar:

"Spännande kommentar. Jag anklagar er för att använda en klassisk hundvissla mot V. Och ditt svar är att inte låtsas förstå kritiken?"

Journalisten Sofie Löwenmark, också skribent på Expressen, skriver:

"Det enda anmärkningsvärda är att det 2026 fortfarande tycks vara kontroversiellt att hävda att folkvalda behöver förstå det språk de utövar sitt uppdrag på."

Lindberg sågas av polis: "Grundförutsättning för beslutsfattare"

Även polisen bakom kontot YB Södermalm reagerar. Han skriver att språkkunskap är en grundförutsättning för lagstiftare och beslutsfattare.

"Jag är osäker på om jag förstår vad du menar? Hundvisslar om vad? För att beslutsfattare och lagstiftare kan svenska språket är ju en grundförutsättning för att demokrati ska kunna utövas rätt."

"Om en Polis inte kan tala och förstå svenska ordentligt, riskerar det bli en rent rättsvidrig hantering, där vitala saker missförstås eller helt missas. Jag ser det inte på annat sätt när det kommer till våra folkvalda."

Anders Lindberg svarar kort:

"Läst texten?"

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy