Foto: SPA, Wikipedia
Nyheter

Aftonbladet kritiserar regeringsraseri efter imamens våldsuppmaning mot kvinnor: "Inte proportionerligt"

En imam i Skåne uppmanade till att slå sin fru – nu rasar regeringen - Aftonbladet kontrar.

Hanna Kassaye

Uttalandet från en imam i Skåne om kvinnomisshandel väcker starka reaktioner från regeringen.

Men Aftonbladets Jonna Sima Bank anklagar ministrar för att överdriva.

Till kvinnorna som blir slagna har imamen sagt: "Var tålmodig, ty din make är antingen ditt paradis eller din eld"

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och Aftonbladets ledarskribent Jonna Sima Bank har hamnat i ordbråk på sociala medier.

Detta efter att en imam i Kristianstad predikat om hur man ska slå sin fru.

– Det verkar som att kvinnor oftare gör uppror, inte tillåter sig att kontrolleras och hittar på problem.

– Så förstörs hemmet, sa imamen Saleh Abouelenen under en predikan i den fullsatta Al-Rahma moskén.

"Skär i hjärtat"

Uttalandet har väckt starka reaktioner från flera ministrar.

Migrationsminister Johan Forssell (M) kräver utvisning av muslimer som sprider hederskultur:

”De personer som upprätthåller hederskulturen ska inte bli medborgare – de ska utvisas”, skriver han på X.

Socialminister Jakob Forssmed (KD) vill dra in statliga bidrag till den aktuella moskén.

Utrikesminister Malmer Stenergard säger sig vara bestört.

"Det skär i hjärtat att se det här förtrycket i min egen hemstad Kristianstad," skrev hon på X.

"Allvarligt men är inte proportionerligt"

Men Aftonbladet-profilen Jonna Sima ifrågasätter regeringens reaktion.

”Det är allvarligt, men är inte proportionerligt att du som minister och alla dina regeringskompisar måste rasa på X över detta”, skriver hon till Stenergard.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.