Tre personer har fått lön från Arbetsförmedlingen trots att de var tjänstlediga eller hade slutat, rapporterar Publikt.
Händelsen har lett till att en chef nu anmälts till myndighetens personalansvarsnämnd.
Det var under förra året som tre personer fick lön från Arbetsförmedlingen trots att de inte hade jobbat. Personerna var antingen tjänstlediga eller jobbade inte kvar på myndigheten över huvud taget.
Missen ska ha skett på grund av att förändringar i de anställdas status inte registrerades korrekt i systemet. Det gjorde att löneutbetalningar fortsatte.
En av de berörda hade gått i pension sommaren 2025 men stod fortfarande kvar som aktiv i systemen, vilket innebar att lönen fortsatte att betalas ut i över sex månader. Under samma period gjordes även pensionsavsättningar från arbetsgivaren.
Ytterligare en person fick lön under en period av tjänstledighet, medan en tredje fortsatte att få utbetalningar i två månader efter att ha slutat sin anställning.
De felaktiga utbetalningarna ska nu återbetalas från de berörda personerna.
Den chef som ansvarade för registreringen har uppgett att hög arbetsbelastning och en känsla av otillräcklighet låg bakom misstaget, enligt Publikt.
Arbetsförmedlingen vill inte kommentera ärendet och hänvisar till att det är en pågående utredning.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.