Nyheter

Brittiskt pensionärspar frigivna efter åtta månader i talibanfängelse

Hannes Elfving

Efter nära åtta månader i fångenskap har Barbie Reynolds, 76, och hennes make Peter, 80, släppts av talibanerna i Afghanistan. Paret greps i februari och har sedan dess hållits på flera olika anstalter, bland annat det ökända Pul-e-Charkhi-fängelset i Kabul.

Frigivningen blev möjlig genom förhandlingar ledda av Qatar. På fredagen visades de på film när de eskorterades till ett flygplan mot Doha för medicinska kontroller, innan de ska återförenas med familjen i Storbritannien.

Paret har bott i Afghanistan i nästan två decennier och drivit utbildningsorganisationen Rebuild för barn och mödrar. Trots vädjanden efter talibanernas maktövertagande 2021 valde de att stanna i landet, eftersom de ”inte kunde lämna afghanerna i deras svåraste stund”.

Familjen beskriver deras frigivning som ”ett ögonblick av enorm glädje och tacksamhet” efter månader av oro över parets snabbt försämrade hälsa.

Enligt talibanerna skedde frisläppandet efter ”rättsliga processer”, men orsaken till gripandet har aldrig klargjorts.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.