Foto från platsen 
Nyheter

Busschaufför frisläppt efter dödskraschen på Östermalm

Den busschaufför som misstänks för den svåra bussolyckan på Östermalm i Stockholm har släppts på fri fot. Jouråklagaren har beslutat att häva anhållandet, men förundersökningen fortsätter.

Jacob Hagnell

Under lördagen höll polisen förhör med mannen, som anhölls vid 20-tiden på fredagskvällen på sannolika skäl misstänkt för tre fall av vållande till annans död i samband med olyckan. I samband med förhöret delgavs han också misstanke om vållande till kroppsskada i tre fall.

– Efter vad som framkommit under utredningen och efter genomfört förhör med den anhållna mannen tillsammans med den försvarare som förordnats, så finns inga skäl att hålla mannen frihetsberövad längre. Även om det fortsatt kvarstår vissa utredningsåtgärder har jag beslutat att häva anhållandet och försätta mannen på fri fot, säger jouråklagare Robert Slottenberg.

Foto från platsen

Olyckan inträffade strax före klockan 15.30 på fredagen när en buss körde på ett flertal personer vid en busshållplats på Valhallavägen, i höjd med Tekniska högskolan på Östermalm i Stockholm.

Tre personer har bekräftats avlidna och tre personer har skadats och vårdats på sjukhus till följd av händelsen.

Foto från platsen

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.