Vänstermedia ökar inte, trots att det är valår.
Tobias Hübinette slår fast: "ingen chans" mot högersidan.
– Vänstersajterna har helt enkelt och fortfarande ingen chans mot högersidans sajter såsom Riks, skriver han.
Fri media med konservativ eller högerinriktad profil fortsätter dominera nyhetsflödet. Det skriver Tobias Hübinette, forskare inom interkulturell pedagogik, i ett inlägg på sociala medier.
Uttalandet kommer efter en genomgång utförd av sajten Svenssons Nyheter, där trafiken till vänstermedia analyserats.
I en artikel med rubriken "Vänstermedia i Sverige går kräftgång" konstateras att utvecklingen står stilla:
– Den senaste genomgången av Sveriges vänstermedia på Nyhetskartan visar inga större framgångar för Sveriges vänstermedia, skriver artikelförfattaren.
Samma mönster lyfts även av Hübinette, som varnar för att vänstermedia ligger illa till inför valet:
– Tyvärr står vänstersajterna samtidigt och stampar, d v s deras genomslag och popularitet ökar inte mätt i antal visningar vilket är oroväckande nu när det är valår.
Han pekar samtidigt ut vilka aktörer som dominerar på andra sidan, och pekar ut Riks som en av de stora medierna:
– Vänstersajterna har helt enkelt och fortfarande ingen chans mot högersidans sajter såsom Riks, Samnytt, Kvartal, Fria tider, Epoch Times och Bulletin vilka fr a når ut till landets barn och unga, vilka lever hela sina liv på internet och i stort sett har slutat att läsa dagstidningar och magasin liksom att titta på tv och lyssna på radio.
Enligt sammanställningen toppas vänstersidan av sajter som Dagens ETC, Dagens Arena och Flamman. ETC uppges ha 682 300 besök per månad, Dagens Arena 77 600 och Flamman 52 400.
Medier som anses "Socialdemokratiska, stalinistiska eller putinvänliga" ingår inte i sammanställningen.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.