Ägaren till restaurangen Adam's Smokehouse har publicerat flera klipp på sociala medier där han uttalar grova svordomar om israeler och uttrycker att de är förbjudna från att besöka hans restaurang.
– Israeler har inte tillåtelse att komma hit. De kan dra åt helvete, säger ägaren i ett klipp som börjar med att han slänger en tallrik i golvet.
I flera klipp på sociala medier uttrycker ägaren Adam Mahdi grova förolämpningar.
Restaurangen har tidigare uppmärksammats i tidningen Mitti, som gjort ett reportage om att Adam Mahdi planerar ännu en Gaza-krog på Södermalm
Arbetet med den nya Gaza-krogen avbröts när hyresvärden upptäckte att stora förändringar hade gjorts i lokalen utan godkännande. Bland annat revs innertaket, vilket stred mot avtalet och klassades som ett kontraktsbrott. Det fick hyresvärden att stoppa renoveringen och i praktiken sätta punkt för projektet.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.