Två svenskar, varav en med ledande position i ett kriminellt nätverk, har utlämnats till Sverige från Dubai. De är misstänkta för grova vapenbrott och greps efter att ha varit internationellt efterlysta via Interpol.
Detta är den första utlämningen efter att Sverige och Förenade Arabemiraten i somras ratificerade ett nytt avtal om utlämningar.
– Tiden då kriminella kunde gömma sig utomlands är förbi. Detta är ett tydligt exempel på hur vårt internationella samarbete gör skillnad – ingen kriminell kan längre känna sig säker någonstans, säger biträdande rikspolischef Stefan Hector.
En av männen är misstänkt för grovt skyddande av brottsling, anstiftan till grovt vapenbrott samt grovt vapenbrott. Den andre är på sannolika skäl misstänkt för grovt vapenbrott. Båda var sedan tidigare häktade i sin frånvaro.
Polisen uppger att cirka 700 svenskar med koppling till grov kriminalitet vistas utomlands. Bara i år har 124 internationellt efterlysta gripits – en markant ökning jämfört med samma period i fjol.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.