Natay och Neo överräckte kuvert till statsminister Ulf Kristersson.
Stakset: ”Det blir en manifestation av kärlek”
Den 31 januari nästa år går ”Det räcker! – Artister i samling mot våld” av stapeln på 3 Arena i Stockholm. Bakom eventet står artisten Sebastian Stakset och två anhöriga till brottsoffer i några av de mest omtalade morden de senaste åren:
Susanne Yakes, mamma till Adriana, 12-åringen som sköts ihjäl när hon råkade hamna mitt i en skottlossning när hon var ute och gick med sin hund i Norsborg i södra Stockholm.
Aneta Demir, syster till Mikael Janicki som sköts ihjäl mitt framför ögonen på sin 12-årige son efter att ha hamnat i ordväxling med kriminella i en gångtunnel i Skärholmen i södra Stockholm.
Medverkar på eventet gör även flera föreningar, däribland ”Kollektiv Sorg”, MÄN, Neighbourhood och flera andra föreningar.
Bland de inbjudna ledarna för de åtta partierna i riksdagen. En av dessa – statsminister Ulf Kristersson – fick den 4 december personligen ta emot ett kuvert med inbjudan av Natay och Neo, två av alla dem i Sverige som är anhörig till ett offer för vapenvåldet i Sverige.
”Detta bygger barnens självkänsla efter allt trauma dom varit med om”, skriver Sebastian Stakset i en kommentar till den högtidliga överlämningen i ett inlägg på sociala medier
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.