Snart börjar bilbesiktarna mäta partikelhalterna i avgaserna på bilen. Då kan tusentals bilar och lastbilar bli underkända.
Inom en snar framtid - dock oklart när –ska landets alla kontrollbesiktningsstationer börja mäta partikelhalterna i fordonets avgaser. Något som inte görs idag. Förändringen införs i hela EU och riskerar att drabba tusentals fordonsägare hårt.
De typer av fordon som främst är i farozonen att drabbas av den kommande skärpningen av kontrollbesiktningen är dieseldrivna bilar och lastbilar som fått sin motor eller avgasrening manipulerad eller ändrad på något av följande sätt:
Avstängt system för adblue-rening av avgaserna: På nyare bilar eller lastbilar med dieselmotor är det frekvent förekommande att adbluesystemet drabbas av olika typer av fel eller helt slutar fungera. Det medför ofta dyra reparationer. Därför väljer en del fordonsägare att ta till en billigare lösning – nämligen att låta en verkstad stänga av adbluesystemet. De kan då fortsätta använda fordonet utan att behöva reparera adblue-systemet. Men avgaserna blir samtidigt betydligt smutsigare.
Manipulerad avgasrening: Delar av avgasreningen på dieseldrivna fordon kopplas ur – antingen på grund av problem eller för att åtgärden ger ökad motoreffekt. Vanligast är att något eller de båda funktionerna – EGR-systemet respektive bränslepartikelfiltret (DPF) – kopplas bort från avgasreningen. Resultatet blir även där betydligt smutsigare avgaser.
Motortrimning: Vanligast på turboförsedda dieselmotorer. Motorn trimmas elektroniskt och/eller genom att avgasreningsfunktionerna EGR och/eller bränslöepartikelfiltret kopplas bort.
Bilarna som oftast får sin avgasrening manipulerad – och då ofta med syftet att höja motoreffekten – är dieselbilar. Allra vanligast är åtgärden på dieselbilar av de tyska bilmärkena (BMW, VW, Audi, Mercedes).
Manipuleringsåtgärderna ovan kombineras inte sällan med elektronisk motortrimning, det vill säga att bilens mjukvara optimerats med någon av de etablerade trimningspaketen som finns på marknaden.
Störst risk att bli underkända vid en framtida kontrollbesiktning efter att avgasmätning införts löper bilar där avgasreningen manipulerats. Dessa bilar riskerar att bli underkända framför allt på grund av för höga halter av partiklar i avgaserna.
Den som ovetandes köper en bil med manipulerat avgassystem av en bilhandlare har rätt att få köpet hävt.
Att manipulera bilens avgasrening är inte tillåtet utan ett brott mot både svensk och europeisk miljölagstiftning. Åtgärden gör dessutom att bilen inte längre uppfyller sitt typgodkännande. Då har du som köpare rätt att få köpet hos en bilhandlare hävt. Om bilhandlaren ändå vägrar att ta tillbaka bilen ska du vända dig till Allmänna Reklamationsnämnden, förklarar Ulf Stefansson, juridisk expert på branschföreningen Fordonsjuristen.
Flera länder i EU har frivilligt redan för flera år sedan infört avgasmätning vid kontrollbesiktning, däribland Tyskland, Nederländerna och Belgien. Där omfattas bilar med avgasrening enligt EU:s regelverk Euro5 av kravet på avgasmätning, det vill säga bilar tillverkade 2010-2011 eller senare. Det framgår av bilens registreringsbevis vilken typ av avgasrening bilen har.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.