Michael Diamant och Simona Mohamsson (L). RIks/PELLE T NILSSON
Intervjuer

”Våga kalla det klassiskt” – Michael Diamant uppmanar ministern att inte fega ur

Michael Diamant från Arkitekturuppropet välkomnar utbildningsminister Simona Mohamsson's (L) idé om vackrare skolor – men säger att utbildningsministern måste våga gå längre och tydligare stå för vad hon menar är vackert.

Melina Hebelius

Utanför Anna Whitlocks gymnasium möter jag Michael Diamant från Arkitekturupproret för att tala om utbildningsminister Simona Mohamssons utspel om att förbjuda fula skolor.

– Det kan ju låta lite löjligt att komma med ett sådant förslag, men det ligger nog väldigt mycket i det, säger han.

Samtidigt riktar han en tydlig uppmaning till ministern: hon måste våga vara mer konkret och stå för vad hon menar är vackert.

Utbildningsminister och Liberalernas partiledare, Simona Mohamsson (L) vill se ett förbud mot fula skolor och kräver i stället skollokaler som "ger eleverna gåshud". När jag träffar Michael Diamant utanför Anna Whitlocks gymnasium är han tydlig med att idén inte är så tokig som den kanske först låter.

– Det kan ju låta lite löjligt att komma med ett sådant förslag, men det ligger nog väldigt mycket i det.

På frågan om han tror att en vacker skola kan påverka elevers prestation så hänvisar han till USA, där stora summor satsas på traditionell och klassisk universitetsarkitektur.

– Bara utifrån den amerikanska erfarenheten så tror jag att det har väldigt stor påverkan. Så att förslaget i sig är ju inte dumt. Sen hur hon har föreslagit att det ska utföras, det är en annan sak.

För Diamant handlar det inte bara om ambitionen, utan om vem som får tolkningsföreträde i skönhetsfrågan.

– Det här tänker hon ju överlåta åt Boverket och på Boverket så sitter ju sedvanliga modernister.

I Expressens intervju där Mohamsson först förklarade sin tankar om vackra skolbyggnader hade hon varit på besök på gymnasieskolan Östra Real i Stockholm. Diamant tror att det ministern sannolikt syftar på är klassisk arkitektur, men att hon inte säger det rakt ut.

– Eftersom hon inte vågar ge sig in i debatten riktigt fullt ut så överlåter hon det här åt Boverket och då kommer allting att rinna ut i sanden.

Samtidigt ser han ett mod i att överhuvudtaget tala om skönhet i politiken.

– Det är ju i alla fall modigt av henne att våga uttrycka att det finns något vackert.

Vill att ministern ”vågar”

För Diamant handlar frågan om mer än bara skolor.

– Varför ska det bara vara förbjudet med fula skolor? Varför inte förbjuda fula hus? Fula offentliga byggnader?

Han betonar att skönhet påverkar hur människor mår och var de vill vara. Det gäller både elever och lärare.

När kritiker menar att fokus borde ligga på lärarbristen avfärdar han motsättningen.

– Det ena utesluter inte det andra. Du kan satsa på lärare och åtgärda lärarbristen och du kan se till att du har vackra skolbyggnader.

Han uttrycker också att ministern behöver vara tydligare och mer orädd i hur hon driver frågan.

– Jag hoppas faktiskt att det kan bli lite större och mer debatt av det här.

Enligt honom räcker det inte att hänvisa till exempel eller lämna över ansvaret till myndigheter.

– Nu har hon gett ett exempel på en vacker skolbyggnad och i stället för att bara fega ur och överlåta det här till Boverket, vilket leder till att den här frågan rinner ut i sanden, att hon i stället ger sig in och vågar säga att det är det klassiska som är det vackra.

Han säger att hon borde formulera sin ståndpunkt rakt ut.

– Att hon verkligen vågade sätta ord på det hon tycker.

Se hela intervjun med Michael Diamant här: