Israel har dödat Hamas nye militäre ledare Mohammed Odeh, rapporterar France24.
Attacken kom mindre än två veckor efter att hans företrädare dödats.
Hamas bekräftar dödsfallet.
Israel meddelade på onsdagen att landets försvarsmakt dödat Mohammed Odeh. Odeh var den nyutnämnde ledaren för Hamas militära gren. Han dog i ett flyganfall mot Gaza City.
Attacken genomfördes på tisdagen och kommer mindre än två veckor efter att hans företrädare, Izz al‑Din al‑Haddad, dödades den 16 maj.
Hamas bekräftade senare Odehs död i ett uttalande.
Israels försvarsminister Israel Katz kallade Odeh ”en av arkitekterna bakom attackerna den 7 oktober 2023” Då genomförde terrororganisationen Hamas den massaker som utlöste det pågående kriget.
Katz skrev på X:
”Befälhavaren för Hamas terrororganisations militära gren nummer fyra i Gaza eliminerades i går och skickades för att möta sina partners i helvetets djup.
I premiärministerns namn och i mitt eget, gratulationer till IDF och Shin Bet för den briljanta avrättningen."
"Vi har åtagit oss att eliminera alla som ledde massakern den 7 oktober, och så ska det bli: de är alla dömda till döden, var de än befinner sig.
Vi har åtagit oss att Hamas inte ska styra Gaza civilt eller militärt, och så ska det bli, och även den frivilliga emigrationsplanen från Gaza kommer att genomföras — allt vid rätt tidpunkt och på rätt sätt.”
Premiärminister Benjamin Netanyahu, som förbereder sig inför höstens val, bekräftar.
Han upprepar att Israel kommer att rikta in sig på samtliga personer som varit involverade i 7 oktober‑attacken.