Foto: SVT
Nyheter

Johan Forssell om tvångsblandning: "Vi vet hur det kommer sluta'"

Debatterade i SVT.

Hanna Kassaye

Migrationsminister Johan Forssell (M) debatterade tvångsblandning i SVT med Lawen Redar (S) och Ludvig Aspling (SD) under gårdagen.

Diskussionen kretsade kring integrationspolitik

– Vi vet hur det kommer att sluta, sade Forssell.

Johan Forssell riktade skarp kritik mot Socialdemokraternas förslag. 

– Socialdemokraterna har ingen annan politik än att flytta på utanförskapet.

– De vill blanda på ett sätt vi inte har sett tidigare. Vi måste angripa problemens grundorsaker: arbetslöshet, utanförskap, bristande språkkunskaper och värderingar, sade Forssell.

S: vill ta bort utsatta områden

Lawen Redar betonade att Socialdemokraterna inte vill tvinga någon att flytta, utan att syftet är att förbättra situationen i utsatta områden.

– Vi vill ta bort utsatta områden, sade Redar.

Ludvig Aspling från Sverigedemokraterna menade att problemet inte är själva blandningen.

– Tvånget uppstår när människor tvingas bo granne med ett utanförskapsområde.

– Vi kommer att slå sönder välfungerande områden, och det finns en risk att det blir värre än vad det är idag, sade Aspling.

SD: Ny förköpslag

Aspling varnade också för att förslaget innebär att offentligheten får större makt i bostadspolitiken.

– Kärnan i Socialdemokraternas förslag är en ny förköpslag.

– Och den kommer att fungera så att kommunen kan gå in och ta över köparens roll vid fastighetsköp. Kommunen kommer att ha rätt att ta över.

– Vi vet hur det kommer att sluta. Människor ska själva få bestämma var de vill bo.

– Vi kommer inte lösa integrationsproblemen genom att blanda befolkningen – det skapar splittring. Det väcker känslor, sade Forssell.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.