SVT:s utrikesredaktion möter hård kritik efter att man publicerat ett reportage där en Hizbollah-medlem får berätta om sina skador. I inslaget intervjuas Ali Ibrahim, som blivit blind efter Israels attack riktad mot terrororganisationens personsökare i Libanon.
Enligt reportaget skadades tusentals personer när Israel utlöste sprängladdningar i personsökarna. 39 personer dödades.
Att EU terrorstämplat Hizbollahs väpnade gren nämns – men fokus i reportaget ligger på Ibrahims lidande och hans påstådda uppoffringar. Han säger till SVT:
– Jag fick ett meddelande där det stod ”error press ok” och sedan exploderade den.
När SVT frågar vad han säger till dem som menar att han själv valt att delta i Hizbollah svarar han:
– Jag säger att det är okej, de är inte medmänniskor.
Många reagerar på att public service skildrar en medlem i en terrorstämplad organisation som ett offer. EU-toppen Alice Teodorescu Måwe (KD) skriver på X:
– Ursäkta? Varför denna snyfthistoria hos SVT?
En annan X-användare ser reportaget som sista droppen och uppmanar nu Tidöregeringen att avfinansiera SVT:
– Tidö, avfinansiera SVT asap. Det räcker nu. Vi ska inte tvingas finansiera detta vänsterextrema propagandaorgan mer.
Riks söker SVT.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.