Tysklands förbundskansler Friedrich Merz (CDU) slog under sitt besök i Ankara fast att han och den tyska regeringen vill se Turkiet som medlem i EU.
– Jag, tillsammans med den tyska federala regeringen, vill se Turkiet i Europeiska unionen, sa han på en presskonferens med president Recep Tayyip Erdogan.
Merz kallade Turkiet en "nära partner" och talade om att fördjupa samarbetet kring ekonomi, försvar och migration. Han sa att han de båda har ambitionen att öka på återvändandet av illegala migranter.
Även Erdogan riktade ett par vänliga ord mot Merz, men angrep samtidigt Tysklands stöd till Israel och talade om ett "folkmord i Gaza". Merz svarade att Tyskland alltid kommer stå bakom Israels rätt till säkerhet.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.