Regeringen ger Folkhälsomyndigheten i uppdrag att inrätta en nationell suicidutredningsfunktion.
I första hand ska varje självmord bland barn och unga upp till 18 år utredas.
Syftet är att förstå vad som ligger bakom självmord för att kunna förebygga självmord.
I dag görs ofta utredningar endast inom enskilda verksamheter, men den nya funktionen ska ha en bredare ansats, uppger Jenny Telander, tillförordnad enhetschef för den nya funktionen till SVT.
Hittills under 2000–talet har i genomsnitt 22 barn dött i suicid varje år i Sverige, ungefär lika många flickor som pojkar. De allra flesta var mellan 13 och 17 år, visar en forskningsstudie och Folkhälsomyndighetens analyser.
Den nationella funktionen ska inledningsvis fokusera på denna grupp, men kan framöver även utvidgas till andra åldersgrupper.
LÄS ÄVEN: Regeringen och SD vill satsa stort på psykiatrivården
För att utredningarna ska kunna genomföras krävs ny lagstiftning. Regeringen planerar en lag som väntas träda i kraft sommaren 2026. Folkhälsomyndigheten förbereder sig för att starta utredningarna direkt när lagen träder i kraft.
Arbetet med att motverka självmord är en del av Tidö-avtalet. I deras överenskommelse står det att "arbetet med att stärka den psykiska hälsan och suicidprevention måste prioriteras som ett led i folkhälsoarbetet, inte minst för unga."
LÄS ÄVEN: Dubbelt så många larm om psykisk ohälsa
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.