Foto: Frankie Fouganthin/Landstingshuset 
Nyheter

Katja Nyberg ryter ifrån mot SD: "Riktigt allvarlig anklagelse"

Mattias Albinsson

Katja Nyberg och Elsa Widding blev inte "köpta" av Miljöpartiet inför förra veckans omröstning om skärpta krav för medborgarskap.

– Det är helt felaktigt, säger Katja Nyberg till Riks.

Det är under Sveriges televisions partiledardebatt i söndags som Jimmie Åkesson anklagar de tidigare sverigedemokratiska riksdagsledamöterna Elsa Widding och Katja Nyberg för att vara "köpta" av Miljöpartiet.

– Är det rimligt att man går till de här vildarna, och så köper man dem? frågar han sig under debatten.

Anledningen är att de båda SD-ledamöterna tidigare under veckan, tillsammans med oppositionen, röstat emot partilinjen gällande en fråga om skärpta krav för medborgarskap.

"Har ju själv sagt"

Elsa Widding har tidigare bekräftat att Miljöpartiets migrationspolitiska talesman Annika Hirvonen kontaktade henne innan omröstningen.

Och det är detta som partiet grundar sitt resonemang på, om att de båda tidigare SD-ledamöterna förmåtts att rösta med oppositionen.

– Hirvonen har ju själv sagt att man har fått med sig två av våra före detta ledamöter. Våra partilösa. Det har man ju själv sagt. Det är väl det som ligger till grund för att det har funnits en dialog och ett samtal, säger partiets gruppledare i riksdagen Linda Lindberg till Riks.

– Sedan vad som har sagts på det samtalet, det kan inte jag bedöma. Man har ju själv gått ut och sagt att man har fått med sig två av våra före detta ledamöter.

"Riktigt allvarligt"

Men påståenden om att de blivit "köpta" eller att på annat sätt nått en överenskommelse med den rödgröna oppositionen, tillbakavisas av Katja Nyberg.

– Jag kan bara svara för mig själv, men jag har inte pratat med någon. Det har jag sagt flera gånger också, säger hon till Riks.

– Det är ett lösryckt påstående från Sverigedemokraterna, där de dessutom påstår att vi skulle ha fått en muta. Jag tycker att det är en riktigt allvarlig anklagelse att man säger någonting sådant, för det är helt felaktigt. Jag har inte haft någon kontakt med Miljöpartiet eller något annat oppositionsparti.

Riksdagsvilden medger att hon och Elsa Widding pratade med varandra innan omröstningen om hur de skulle rösta, men att hon då inte kände till att Widding även pratat med Hirvonen.

– Men det är inget märkligt med att man pratar med varandra. Det gör man ju med andra partier också, men jag har inte pratat med henne (Hirvonen red. anm), menar Katja Nyberg.

"Får ta sitt ansvar"

Katja Nyberg är besviken på sitt tidigare parti, och menar att SD har sig självt att skylla för hon röstade emot Tidöpartiernas förslag.

– Jag röstade utifrån eget huvud, och det kommer jag att göra fortsättningsvis också, säger hon.

– Jag har inte för avsikt att på något vis stjälpa Tidöpartiernas politik. Det är den jag har gått till val till. Men nu var det Sverigedemokraternas val att jag skulle lämna partiet, och då vet de vad det innebär. Vi har våra egna mandat.

Nyberg betonar att hon och Widding inte "sitter ihop", att de kan komma att rösta olika i olika frågor, och att det ibland kommer innebära att hon röstar emot SD:s fastlagda linje.

– Sverigedemokraternas får ta sitt ansvar i det beslut de har tagit i och med att de uteslöt mig. Då kan det bli så här framöver. Det vet de. Det finns även ledamöter som, när de är med i sitt parti, röstar emot partilinjen, säger Katja Nyberg.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.