Foto: Polisen
Nyheter

Onanerade till sovande flicka mitt i natten – utvisas

Smygfilmade fem kvinnor i bajamaja – döms till ett års fängelse för 26 brott

Hannes Elfving

En costaricansk man smygfilmade kvinnor genom ett hål i en bajamaja, i duschar och genom bostadsfönster samtidigt som han onanerade.

Han tog även bilder under kjolar på bussar och tåg.

Nu döms han till fängelse och utvisning för totalt 26 brott.

Sexualförbrytaren döms för fem bajamajafilmningar, tre smygfilmade duschfall, 14 smygfotograferingar genom bostadsfönster och två fall där han stod och onanerade samtidigt som hans offer låg och sov.

Brotten pågick under flera år. Det första brottet begicks i januari 2023 på ett vandrarhem i Stockholm.

Enligt domen smygfilmade mannen kvinnor i duschar genom att hålla kameran under skiljeväggen och filma dem nakna underifrån.

Därefter fortsatte brotten i Ystad.

Bajamajafallen inträffade sommaren 2024 i Ystad. Enligt polisens utredning hittades bland annat skärmklipp från en video där en kvinna befinner sig inne på toaletten med underlivet fullt synligt medan hon torkar sig.

I september 2025 fångades han på övervakningskamera när han tittade på en flicka genom ett fönster och onanerade. Brottet skedde mitt i natten och han befann sig i trädgården i över en timme.

Pappan notifierades om att någon stod vid fönstret. I förhör säger han:

– Den natten vaknade jag av en slump och kollade på telefonen. Då stod det att någon var upptäckt på baksidan. Kameran spelar in en snutt på 15 sekunder och jag ser att det står en person på baksidan vid vårt uterum. Han tittar rakt in.

När polisen gick igenom mannens mobil hittades över 130 000 bilder och 4 376 videor.

Han döms för grovt hemfridsbrott, hemfridsbrott, 21 fall av kränkande fotografering och tre sexuella ofredanden.

Påföljden blir ett års fängelse. Mannen utvisas och förbjudas att återvända i tio år.

Han ska betala skadestånd på sammanlagt 243 000 kronor.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.