I en intervju med Riks utvecklar Sverigedemokraternas ekonomisk-politiske talesperson Oscar Sjöstedt sin syn på behovet av framtida omprioriteringar i statsbudgeten.
Sjöstedt pekar särskilt ut biståndet och klimatåtgärder som två möjliga områden att banta.
– Vi har en biståndsram på 53 miljarder kronor. I min värld, i Sverigedemokraternas värld, är det på ett tok för mycket, säger Sjöstedt.
Sjöstedt ser gärna att biståndsmyndigheten på sikt läggs ner, men han säger att så länge vi har en stor biståndsbudget fyller Sida en funktion i form av ansvarig myndighet.
– Problemet är kanske inte att vi har en myndighet i sig, även om den myndigheten har varit väldigt problematisk. Problemet är att vi har en biståndsram som är alldeles för stor, säger Sjöstedt.
Sjöstedt säger att Socialdemokraterna är svaret skyldiga om hur de ska finansiera en återgång till enprocentsmålet för biståndet, vilket Socialdemokraterna säger att de vill se.
– Det skulle alltså innebära en ökning av biståndet med, jag tror 22 miljarder kronor, säger Sjöstedt.
Förutom en bantning av biståndsbudgeten vill Sjöstedt minska resurstilldelningen i statsbudgeten till olika klimatåtgärder, till exempel klimatklivet.
Se hela intervjun här.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.