Palestinaaktivisten Nattalie Ström Bunpuckdee, som tidigare fått utrymme i TV4-intervjuer, har väckt starka reaktioner efter att hon delat ett klipp på sociala medier. Videon visar hur israeler i Thailand aggressivt avvisas från en restaurang, och Ström publicerade det med en rad grova kommentarer, uttalade på bland annat arabiska och engelska:
”Israel existerar inte”
”Fuck Israel”
”Cancer-israeler”
”Du och din mammas röv”
”Stornäsade hora”
Till inlägget skrev hon: ”Koh samui är ön där jag kommer ifrån <3”.
Koh samui är en ö i Thailand.
När hon tillfrågades om varför hon delade klippet hävdade hon att hon inte kände till vad som sas i klippet.
Under måndagen kvarstod hennes gillning av inlägget.
Ström har tidigare representerat nätverket Together for Palestine, som i september förföljde civilförsvarsminister Carl-Oskar Bohlin (M) genom Gamla stan. I TV4 försvarade hon agerandet:
– Han är en offentlig person och en politiker. Han får liksom stå sitt kast, sade Ström.
Hon menade också att Palestinarörelsen blivit ”kriminaliserad, avhumaniserad och misstänkliggjord”.
Enligt Expressen har Together for Palestine i flera sammanhang uttryckt stöd för terrorstämplade organisationer. Ordföranden Hussein Abdelzahra har deltagit i aktioner, och föreningen är registrerad på Khaled Amoura – som vid manifestationer hyllat Hamas beväpnade gren, Izz ad-Din al-Qassam-brigaderna.
När Hamasledaren Ismail Haniya dödades 2024 ställde föreningen in ett arrangemang ”för att skicka ett budskap av kärlek och stöd” till hans familj. Organisationen har även kritiserats för att ha demonstrerat utanför Stockholms synagoga på Förintelsens minnesdag – något som Svenska kommittén mot antisemitism kallade ”oacceptabelt och antisemitiskt”.
Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare varnat för att aktivister i nätverket hotar både riksdagsledamöter och ministrar:
– Nu behöver man ta ansvar för de här Palestinaaktivisterna som dagligen står utanför riksdagshuset, hotar både riksdagsledamöter och numera även ministrar. De har piskat upp en stämning i Sverige, sa han till SVT.
Riks söker Nattalie Ström Bunpuckdee.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.