Den 10 augusti kan polisen komma att bevaka Solna Centrum och Vasastaden med drönare. De bedriver en kamerabevakning med både fasta och tillfälliga tekniska lösningar och kan röra sig kontinuerligt på gator och torg.
De uppger också att de kan ske tillfällig bevakning på festivaler, fotbollsmatcher och andra evenemang i syfte att förebygga och förhindra brott. De nämner också att syftet är att upptäcka brott - för att möjliggöra utredning och bevis av inträffade brott.
I Vasastaden planerar polisen att bevaka Odenplan, Rådmansgatan och områden i närheten kl 10:00-13:30 samt 16:30 -21:00 och Solna 10:00-21:00.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.