Hovrätten skärper straffet för IS-terroristen som planerade ett terrordåd mot Kulturfestivalen.
Faris Al Abdullah, 19, döms till nära tio års fängelse.
Straffet skärps även för hans medgärningsman.
Hovrätten skärper straffet för 19-årige Faris Al Abdullah, som planerat ett terrordåd i form av en självmordsbombning i Islamiska statens namn mot Kungsträdgården i Stockholm.
Straffet höjs till nio år och tio månaders fängelse från sju år och tio månader.
Han döms för flera grova brott: förberedelse till terroristbrott, förberedelse till mord, grovt deltagande i terroristorganisation, grov utbildning för terrorism samt grov förberedelse till brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.
Den planerade attacken skulle riktas mot Kulturfestivalen i Kungsträdgården, ett evenemang som årligen samlar över en miljon besökare.
Hovrätten slår samtidigt fast att 19-åringen och hans medgärningsman tillsammans rest till Tyskland och beväpnat sig med kniv i syfte att döda en person på uppdrag av IS. Likt tingsrätten bedöms brottet som förberedelse till mord, men med ett betydligt högre straffvärde än tingsrätten ansåg.
– Förutom för förberedelse till terroristbrott döms 19-åringen för bland annat förberedelse till mord. Det brottet är betydligt allvarligare än vad tingsrätten ansett, säger hovrättsrådet Sven Jönson i ett pressmeddelande.
Den yngre medgärningsmannen, som är 17 år gammal och medborgare i Sverige och Syrien, döms för förberedelse till mord och grovt deltagande i terroristorganisation. Straffet skärps till ett år och åtta månaders sluten ungdomsvård från ett år och fyra månader.
Faris Al Abdullah är medborgare i Sverige sedan 2021. Han är även medborgare i Syrien.
LÄS MER: IS-terroristen döms – planerade att självmordsbomba Kulturfestivalen
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.