En person skottskadades i centrala San Francisco under helgens Pridefirande, rapporterar San Francisco Chronicles.
Polisen jagade och grep en misstänkt gärningsman kort efter dådet.
Skottlossningen inträffade mitt bland lördagens festligheter.
En person har skottskadats i samband med Pridefirandet i San Francisco. Skjutningen inträffade på lördagseftermiddagen lokal tid .
Poliser på platsen hittade snabbt ett offer med en skottskada och gav första hjälpen innan personen fördes till sjukhus. Skadorna beskrivs som icke livshotande.
Enligt polisen pekade offrets uppgifter ut en möjlig gärningsman. Det ledde till en kortare jakt till fots genom området. En polis skadades lätt under jakten och fick senare uppsöka sjukhus.
Den misstänkte kunde gripas. Hans identitet och misstänkta brott har ännu inte offentliggjorts.
På sociala medier har användare lagt upp filmklipp från gripandet. Användaren jj smith skriver:
"Den här personen har just skjutit någon intill Pride-ingången och sprang till 6 gatan och blev gripen. SFPD lyckades lägga tryck på offrets sår tills ambulanspersonal anlände.”
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.