Storbritanniens premiärminister Keir Starmer förbereder sig för att avgå.
Det uppger högt uppsatta regeringskällor till The Telegraph.
Starmer förväntas meddela sin avgång på måndag.
Stödet för Starmer har kollapsat under helgen. En högt uppsatt regeringskälla säger till The Telegraph att Starmer insett att ”spelet är över” och att hans fokus nu ligger på att ”säkra sitt eftermäle”.
Enligt källan har Andy Burnhams seger i fyllnadsvalet i Makerfield fått Starmer att ompröva sitt tidigare löfte om att fortsätta kämpa.
En Labour-ledamot som normalt räknas som lojal beskriver läget som akut och tror att Starmer kan meddela sin avgång redan på måndag.
- Det finns ingen kvar. Det är bokstavligen folk vars släktingar jobbar i No 10 eller gamla personliga vänner, säger ledamoten.
En annan regeringskälla varnar för att ”något kommer ha hänt innan veckan är slut” och att partiet riskerar massavhopp om Starmer vägrar kliva åt sidan.
Ytterligare en källa säger att Starmer ägnat helgen åt att ”reflektera över sin framtid”. Källan uppger att de som nu kräver hans avgång ”inte är de vanliga kritikerna" utan tyngre namn.
En tidigare lojal parlamentsledamot, som så sent som förra månaden försvarade Starmer offentligt, säger nu att premiärministern är ”körd”.
Enligt The Sun bedömer en av Starmers egna allierade att det bara finns ”25 procents chans” att han försöker sitta kvar. Burnham uppges ha stöd från nära 300 Labour-ledamöter.
Flera ministrar och tidigare lojala ledamöter pressar nu Starmer att sätta en tidsplan för sin avgång. En minister uttrycker att det skulle vara "förnedrande" om Starmer ställde upp i ett internt val.
Enligt Financial Times informerade Labours gruppledare Jonathan Reynolds partiledaren Keir Starmer redan i fredags om det växande trycket från parlamentsledamöterna. De vill se en ordnad övergång till Andy Burnham.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.