SVT skar ned med 200 miljoner och varslade personal under 2023 och 2024.
Samtidigt ökade inkomsterna för flera av bolagets högsta chefer, rapporterar Bulletin.
Dåvarande VD:n Hanna Stjärne höjde sin lön med 8,5 procent.
Sparpaketet som presenterades hösten 2023 innebar att mellan 70 och 80 tjänster skulle bort. Dåvarande vd Hanna Stjärne varnade själv för att nedskärningarna skulle slå direkt mot nyhetsverksamheten och redaktionell personal.
Samtidigt visar årsredovisningar och deklarationsuppgifter att inkomsterna för flera av SVT:s toppchefer steg markant under samma period, avslöjar Bulletin.
Hanna Stjärne hade den högsta ersättningen i bolaget. Under 2023 uppgick hennes lön och förmåner till 3 955 000 kronor. Det var en ökning med 8,5 procent jämfört med året innan.
Samtidigt genomförde SVT besparingar på 40 miljoner kronor.
Programdirektören Eva Beckman deklarerade nästan två miljoner kronor för 2024. Det är en ökning på över 19 procent på två år.
Programdirektör Michael Österlund ökade sin inkomst med över 11 procent mellan 2022 och 2023. Strategi- och beredskapsdirektören Kristian Lindquist ökade sina inkomster med 14,3 procent under samma tid.
Uppgifterna om Hanna Stjärne och hennes efterträdare Anne Lagercrantz är inte offentliga. Det innebär att deras totala inkomster inte kan granskas.
Under 2026 har SVT aviserat ytterligare besparingar på 355 miljoner kronor fram till 2027. I mars varslades 141 tjänster och flera program lades ned.
Deklarationsuppgifterna för inkomståret 2025 offentliggörs senare i år.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.