Polisen bytte ut vapnen mot attrapper innan gripandet. Därför friades den kriminelle från vapenbrott i Högsta Domstolen.
”Nu löser vi problemen”, meddelar justitieministern.
Polisen hade en vapengömma i ett källarförråd under uppsikt och hade som en del i förberedelserna för ett gripande bytt ut vapnen mot vapenattrapper.
Manen som sedan hämtade upp vapnen i källarförrådet greps och åtalades. Svea hovrätt dömde honom för försök till grovt vapenbrott och en annan man för medhjälp till detta brott. Fallet togs sedan upp i Högsta Domstolen (HD), som friade båda åtalade från brott. HD:s motivering var att det inte kunde slås fast att männen format sin brottsplan innan polisen bytt ut vapnen mot en attrapp. Detta, menade HD, var en förutsättning för att männen skulle kunna fällas för brott.
Regeringen agerade snabbt efter HD:s dom och ett förslag som bland annat innebär att straffansvaret för försök till brott utvidgas ligger nu på Lagrådets bord.
”Konkret så ska den som har påbörjat en brottslig handling dömas till försök till brott, även om brottet inte kan fullbordas på grund av att en myndighet vidtagit åtgärder. Det vill säga, man kommer inte undan straff bara för att polis eller tull bytt ut vapen mot attrapper eller narkotika mot socker”, förklarar justitieminister Gunnar Ström mer i ett inlägg på Linkedin.
De nya reglerna är tänka att träda i kraft 1 april 2026.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.