Khalil al Hayya Photo: Wikimedia Commons
Nyheter

Terroristerna lever i lyx: Hamas miljardärer tjänar på misär i Gaza

Flera av Hamas ledare har en förmögenhet på flera miljarder dollar, samtidigt som folket i Gaza lever i extrem fattigdom. Israel och andra kritiker anklagar Hamas för att spendera pengar på lyx i stället för att hjälpa befolkningen.

Melina Hebelius

Den israeliska militären slog nyligen till mot Hamas ledarskap i Qatar, där bland annat stora ledare som Khalil al-Hayya, Khaled Mashal och Mousa Abu Marzook befinner sig.

Enligt Israels ambassad i USA har Khaled Mashal och Mousa Abu Marzook båda förmögenheter på över 3 miljarder dollar – motsvarande cirka 33 miljarder kronor. Mashal, som leder Hamas utomlands från Qatar, ska ha fört med sig ytterligare 1,5 miljarder dollar när han flydde från Syrien.

Ismail Haniyeh, som mördades av Israel i Teheran i juli 2024, betraktades som den rikaste av Hamasledarna. Han bodde i femstjärniga hotell i Qatar och Turkiet och reste ofta i privatjet mellan Teheran, Istanbul, Moskva och Kairo. Hans son Maaz är en förmögen fastighetsmogul. Den andra sonen, Abdel Salam, anklagas för att ha förskingrat pengar och har en förmögenhet på mellan 2,5 miljoner och 5 miljarder dollar.

En annan man, Younis Qafisheh, står på USA:s sanktionslista för att ha styrt Hamas finansiella operationer och innehaft nyckelroller i företag i Sudan och Turkiet, bland annat det terrorlistade bolaget Trend GYO, som 2022 redovisade en vinst på 57,8 miljoner turkiska lira – ungefär 13,5 miljoner kronor.

Hamas årliga omsättning uppskattas till 1 miljard dollar, vilket gör gruppen till världens näst rikaste terrororganisation efter ISIS.

Taher al-Nunu, en av Hamas talespersoner. Poserar framför båtar.

Medan befolkningen lider bor flera Hamasledare i herrgårdar och på lyxhotell. Denna rikedom finansieras enligt uppgift via beskattning av varor, stöd från länder som Qatar och Iran samt internationella donationer.

Samtidigt undviker Hamas ansvar för att skydda civilbefolkningen och bygga nödvändig infrastruktur – vilket försämrar den humanitära krisen i Gaza ytterligare.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.