TV4 Nyheterna fälls av Granskningsnämnden efter att ha sänt en AI-genererad bildsekvens som om den vore autentisk.
I inslaget – som handlade om en fängslad iransk forskare – visades en explosion vid porten till Evinfängelset i Teheran. Sekvensen har tidigare spridits internationellt, bland annat av Israels utrikesminister och flera stora medier.
Enligt experten Tal Hagin, desinformationsanalytiker vid Fakereporter, är videon fejkad.
Trots att SVT redan i juni 2025 slagit fast att explosionen är AI-genererad, använde TV4 klippet på nytt i augusti – utan att upplysa tittarna om osäkerheten. Det strider mot kravet på saklighet, menar Granskningsnämnden:
"Att TV4 okommenterat, utan den öppenhet och tydlighet gentemot tittarna som krävdes, visade den manipulerade bildsekvensen i nyhetsinslaget medförde att inslaget blev så vilseledande att det stred mot kravet på saklighet."
Nämnden skriver vidare att "vid en erforderlig saklighetskontroll borde det ha stått klart för TV4 att den anmälda bildsekvensen inte är autentisk."
TV4 bestrider fällningen och framhåller att äktheten inte varit "fastlagd" samt att bilderna ”fortfarande används av internationella medier”. Nyhetschefen Fredrick Malmberg uppger till Expressen att klippet numera är rödmarkerat i bolagets arkiv.
Granskningsnämnden friade samtidigt flera andra inslag i TV4. Bland annat ett om fetmaläkemedel och ett annat om fotbolls-EM.
Samtliga friades helt i fråga om opartiskhet och saklighet.
Riks söker TV4.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.