"Det är inte en större tradgedi att Charlie Kirk blivit skjuten till döds än om någon annan blivit det".
Så börjar Per Nilsson, chef över Konsthögskolan vid Umeå universitet, sitt inlägg på Facebook.
"Men låt oss med honom slå fast; det var värt det".
Per Nilsson lade ut Facebook-inlägget på fredagen efter att den konservative debattören Charlie Kirk sköts till döds på ett universitet i Utah i USA.
"Det är inte en större tradgedi att Charlie Kirk blivit skjuten till döds än om någon annan blivit det".
"Han tyckte själv att det var värt några dödsskjutningar per år för att behålla rätten att bära vapen (andra tillägget till konstitutionen). Antagligen trodde han inte att det skulle drabba honom", skriver han vidare inlägget, som han avslutar med orden:
"Men låt oss med honom slå fast; det var värt det".
Enligt Umeå universitet är han prefekt och universitetslektor vid Konsthögskolan. Hans vetenskapliga meritering är docent.
En prefekt är en chef över en institution på högskola eller universitet. Per Nilsson är alltså ansvarig över Konsthögskolan vid Umeå universitet.
En prefekt utses av rektor vilket ofta sker på förslag från personalen vid institutionen ifråga.
Per Nilsson uppger på Facebook att han är universitetslektor i konst och docent i filosofi med inriktning mot konstens filosofier på Konsthögskolan vid Umeå universitet.
Han ska ha haft rollen som prefekt sedan den 1 januari 2022, enligt ett fastnålat inlägg på Facebook.
I andra inlägg kan man läsa om hans åsikter om SD:s partiledare Jimmie Åkesson.
"Så vill då Jimmie se fler mördade palestinier och kritiserar återupptagandet av bistånd till UNWRA", skriver han i ett inlägg daterat den 10 mars 2024.
"Att SD inte kan klara sig utan hat är inte märkligt. Fascismen behöver fiender. Jimmie har blod på sina händer".
I ett annat inlägg, daterat den 25 november 2023, ställer Per Nilsson frågan:
"Är det så att han hatar palestinier till och med mer än han hatar judar?"
"Hatar gör han och hat är inte en svensk värdering".
I ett annat inlägg daterat den 15 oktober 2022, dagen efter att Tidöavtalet tecknades, skriver han:
"Så 20% av befolkningen får bestämma invandrings- och flyktingpolitiken i Sverige. Allt för att Ulf vill vara statsminister. Jag föraktar varenda en av dom och hoppas på liberaler med ryggrad. I övrigt; fy fan."
Riks söker Per Nilsson för en kommentar. Riks söker också Tora Holmberg, rektor vid Umeå universitet.
Frågorna som Riks har ställt till Per Nilsson:
• Vad menar du med att dödskjutningen av Charlie Kirk "var värt det?"
• Hur ställer du dig till politiskt våld?
• Med tanke på ditt inlägg - anser du att det finns fog för politiskt våld i detta fall? Varför i så fall?
• Hur rimmar det inlägget med din roll på Umeå universitet? Kan du jobba kvar efter att ha skrivit ett sådant inlägg? Hur hanterar Umeå universitet detta?
• Jag såg att ditt inlägg nu är borta? Hur kommer det sig? Såg du några problem med dina formuleringar? Har du tagit bort det eller har du bara tagit bort det publikt?
Du skriver även i ett annat inlägg: "Att SD inte kan klara sig utan hat är inte märkligt" och ett annat har följande mening om SD:s partiledare Jimmie Åkesson: "Hatar gör han och hat är inte en svensk värdering".
• Hur skulle du beskriva ditt inlägg om Charlie Kirk? Är det hatfullt? Är ditt inlägg något som du skulle anse hamnar under "en svensk värdering?"
• Hur ser du på att uttrycka dig politiskt på det här sättet i publika inlägg på sociala medier i din roll som prefekt och universitetslektor vid Konsthögskolan vid Umeå universitet?
• Ser du några problem med det? Varför i så fall?
Frågorna som Riks har ställt till rektor Tora Holmberg:
• Hur ser du på att en prefekt vid Umeå universitet uttrycker sig på det här sättet?
• Hur ser du som rektor på att en av era prefekter anser att politiskt våld "var värt det" i fallet Charlie Kirk?
• Ser du några problem med det?
• Kommer universitetet att agera efter inlägget?
• Kan han fortsätta i sin roll som prefekt och därmed chef för Konsthögskolan vid Umeå universitet efter det inlägget?
• Om så är fallet - hur motiverar du det?
• Har du varit i kontakt med Per Nilsson efter inlägget?
• Hur ser du på att en prefekt hos er uttrycker sig politiskt i sociala medier? Han har även skrivit kritiska inlägg om SD och Jimmie Åkesson, som exempel nedan:
"Är det så att han hatar palestinier till och med mer än han hatar judar?"
"Hatar gör han och hat är inte en svensk värdering".
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.