Två kommunanställda får sparken efter att ha vandaliserat en sverigedemokrats kontor.
De placerade en rovfågel och klottrade på Jimmie Åkessons porträtt.
De uppger att agerandet var tänkt som ett skämt.
Två kommunanställda i Färgelanda får lämna sina tjänster efter att ha vandaliserat sverigedemokraten Christoffer Wallins kontor.
De anställda ska ha tagit sig in i Wallins kontor och placerat ut en uppstoppad rovfågel samt satt en svart mustasch på ett porträtt av Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson, rapporterar Dalslänningen.
Händelsen inträffade tidigare i våras vilket Riks rapporterat om.
En intern utredning i Färgelanda kommun har nu lett till att två tjänstepersoner får lämna sina anställningar. De två anställda har enligt uppgifter erkänt agerandet och uppgett att det var tänkt som ett skämt.
När händelsen blev känd beskrev Wallin situationen som mycket allvarlig. Enligt honom motiverades vandaliseringen av motståndet mot det nya sverigedemokratiska styret.
Kommunledningen bedömer samtidigt att agerandet varit så allvarligt att personerna inte kan fortsätta sina anställningar.
"Det här är en fråga om arbetsmiljö och professionalism. Det är viktigt att alla våra medarbetare och förtroendevalda känner en trygghet på arbetsplatsen. Att det finns en respekt och ett förtroende. Därför är det här jätteallvarligt", säger kommundirektör Katrin Siverby till Dalslänningen.
De båda medarbetarna sägs nu upp med tolv respektive sex månaders uppsägningstid. Under perioden arbetsbefrias de men behåller lön och övriga anställningsförmåner.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.