Krönikor

Nima Rostami: Våga vara mer ideologisk nationalist och ”islamofob” och rädda vad som räddas kan!

Nima Rostami sågar Timbros önskan om öppna gränser.

Redaktionen

Timbros dröm om öppna gränser är ett svek mot Sverige. När Timbros chefsekonom Fredrik Kopsch försvarar öppna gränser låter han som om Sveriges senaste trettio år aldrig har ägt rum. Medan landets välfärdsinstitutioner knäar, kriminaliteten skjutit i höjden och parallellsamhällen blivit permanenta, anställer Tibro en chefsekonom en nyliberal och är kvar i sin fantasivärld.

Kopsch talar om moral och BNP-ökningar som om det vore högre värden än trygghet, sammanhållning och svenskarnas rätt att leva i ett fungerande samhälle. Men vad har den politiken i praktiken gett oss? Jo, en import av hundratusentals människor utan utbildning, utan arbete, ofta utan vilja att integreras – och med ideologier i bagaget som föraktar det svenska samhället och de västliga frihetliga ideal som i århundraden byggts upp med näbbar och klor. 

En liberalism som blivit sin egen karikatyr

Det mest absurda i Kopschs resonemang är att han påstår sig tala i liberalismens namn. Men hur går det ihop att kalla sig liberal och samtidigt förespråka en politik som i praktiken importerar arbetslösa, aggressiva män från dysfunktionella länder – många med starkt nationalistiska, klanbaserade och i vissa fall rent fascistiska idéer?

Det är ingen slump att antisemitism, hedersförtryck, islamism och våldsamma gängkulturer fått fäste i Sverige. De är inte en produkt av svensk kultur – de är resultatet av den ”öppna gräns-politik” som Timbros chefsekonom fortfarande drömmer om. Och det är svenska kvinnor, pensionärer, skattebetalare och barn som får betala priset.

Ekonomiska kalkyler utan verklighetskontakt

När Kopsch hänvisar till nationalekonomiska modeller om global BNP glömmer han medvetet det centrala: BNP per capita, fördelning och trygghet. Sverige kan inte offra sitt samhälle för att maximera globala staplar i Excel. Vi ser redan idag hur resurserna tunnas ut, hur vården inte räcker till, hur skolan brister – men den nyliberala illusion vill fortsätta på samma väg, som om det vore ”moraliskt”.

Den nationalistiska motbilden

Det verkligt moraliska är att stå upp för sitt eget folk, sitt eget land och sina egna barn. Den nationalistiska linjen är därför glasklar:

  • Gränserna ska försvaras – inte avskaffas.

  • Välfärdsstaten är byggd av och för svenskar – inte för hela världen.

  • Integration fungerar inte när inflödet är så stort att det slår sönder själva samhällsstrukturen.

Timbro och Fredrik Kopsch kan fortsätta tala om moral och globala vinster. Men verkligheten är obarmhärtig: deras idéer har redan prövats, och resultatet är det samhälle vi lever i idag – med våld, segregation och ett välfärdssystem på randen till kollaps.

Vi behöver inte fler nyliberala illusioner. Vi behöver ideologiska nationalister som vågar stå fast, som vågar säga att Sverige är till för svenskarna och att vår framtid inte kan offras på globalismens altare.

Nima Rostami, advokat och konservativ debattör

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.