Världsekonomiskt forums grundare Klaus Schwab har utretts för ekonomisk vanskötsel och oetiskt beteende. I fredags friades han i den interna utredning. Samtidigt utsågs storbolagstopparna Larry Fink, BlackRocks vd, och André Hoffmann, Roche Holdings vice ordförande, till nya interimistiska styrelseordföranden.
Schwab hade i våras utretts efter visselblåsaranklagelser. Han avgick redan innan granskningen inleddes. Enligt ett pressmeddelande från organisationen visade utredningen att:
”Mindre oegentligheter, som bottnar i oklara gränser mellan personliga insatser och Forumets verksamhet, speglar ett djupt engagemang snarare än en avsikt att begå fel.”
Forumet drog slutsatsen att det inte fanns några bevis för att något väsentligt fel gjorts av Schwab eller hans hustru Hilde.
Larry Fink är vd för BlackRock, världens största kapitalförvaltare med tillgångar på över 10 biljoner dollar – mer än BNP i alla länder utom USA och Kina. Fink har länge förknippats med den så kallade ESG-agendan, som kritiker menar blandar ihop politik med kapitalförvaltning.
Redan 2017 sa Fink öppet:
"Om du inte tvingar fram beteenden, oavsett om det handlar om kön eller ras eller bara hur du vill beskriva sammansättningen av ditt team, kommer du att påverkas. Det handlar inte bara om rekrytering, det handlar om utveckling"
BlackRock har under hans ledning drivit på investeringar i linje med klimat- och mångfaldsmål. I samband med att Trump tillträdde sin andra mandatperiod började Fink tona ner begreppet ESG.
Trots detta driver BlackRock fortsatt investeringar kopplade till klimatmålen, nu under etiketten "transition investing". I slutet av februari meddelades det att deras befintliga DEI-teams kommer att slås ihop under namnet "Talent and Culture"-avdelningen.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.