
Mikael Ribbenvik, den omstridde före detta generaldirektören av Migrationsverket som har anklagats för att vara en asylaktivist, har fått ett nytt toppjobb efter att han fick lämna posten som ansvarig för Sveriges migration. Nu ska han leda EU:s asylbyrå. Kommer han bli hela Europas huvudvärk nu istället för bara Sveriges?
Donera gärna via Swish: 123 121 49 31
Bli medlem i kanalen för att stötta Riks https://www.youtube.com/channel/UC92Oxzg1gRXf7awoRX3GG8g/join
Riks #Sverige
Glöm inte bort att prenumerera på vår kanal om ni gillar det vi gör! 👍 Kommentera gärna men glöm inte bort att hålla en trevlig ton!
Besök gärna vår hemsida på riks.se
Glöm inte bort att följa oss på: Instagram: https://www.instagram.com/riksstudios/ Facebook: https://www.facebook.com/Riksstudios Twitter: https://twitter.com/Riksstudios
Vi tar gärna emot era synpunkter på våra program: 💻 redaktion@riks.se
Tipsa oss: tips@riks.se Ansvarig utgivare: Richard Sörman
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.