Per Ewert: Svenska kyrkan har placerat sig på vänsterkanten | Riks
Riks
Intervjuer

Per Ewert: Svenska kyrkan har placerat sig på vänsterkanten

Svenska kyrkan är politiskt styrd och dess ledning har placerat sig på den politiska vänsterkanten.

Per Ewert: Svenska kyrkan har placerat sig på vänsterkanten

Montage Riks

Erik Hagström

Erik Hagström

Skribent

3 min
Dela:
0

Svenska kyrkan är politiskt styrd och dess ledning har placerat sig på den politiska vänsterkanten.

Det säger Per Ewert, doktor i politisk historia, som pekar på kyrkans ställningstaganden i bland annat migrations-, klimat- och värderingsfrågor. 

Per Ewert riktar skarp kritik mot Svenska kyrkans politiska utveckling. Enligt honom är själva systemet med politiska partier i kyrkovalet ett tydligt uttryck för hur politiken fått inflytande över kyrkan.

annons

– Svenska kyrkan är väldigt politiskt styrd, säger han.

Ewert menar att den politiskt styrda delen av kyrkan dessutom tydligt har rört sig åt vänster. Som exempel tar han upp frågor om migration och klimat, där han anser att kyrkans ställningstaganden ofta ligger nära Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

Han hänvisar till en tidigare undersökning där 20 av Svenska kyrkans utspel jämfördes med partiernas ståndpunkter. Enligt Ewert överensstämde kyrkans position med Vänsterpartiets och Miljöpartiets i 17 av 20 fall.

– Det är uppenbart att det finns en partipolitisk vinkling och det blir bara dumt att förneka det, säger han.

”Sviker en del av uppdraget”

Enligt Ewert handlar problemet inte bara om att politiska ställningstaganden kan stöta bort människor med andra uppfattningar. Han menar att Svenska kyrkan riskerar att tappa fokus på sitt religiösa kärnuppdrag.

– Om det förfelas därför att man fokuserar så mycket på inomvärldsliga politiska lösningar, då sviker man en del av uppdraget i kyrkan och det är ganska allvarligt.

Han tar även upp Stockholmsbiskopens deltagande i ett sammanhang med klimatrörelsen Extinction Rebellion. Ewert betonar att biskopen har yttrandefrihet, men menar att en biskop samtidigt representerar sin kyrka.

– Om då en biskop ställer sig i det lägret, det är en tydlig politisk markering.

Även Svenska kyrkans engagemang i Pride kritiseras av Ewert. Han säger att han inte skulle ha samma invändning om Pride enbart handlade om att människor ska bemötas med kärlek och respekt oavsett sexuell läggning eller könsidentitet.

Men enligt honom representerar Pride också värderingar om relationer och människosyn som går emot en klassisk biblisk uppfattning.

Ewert menar att samma mönster kan ses i Svenska kyrkans förändrade inställning till abort och äktenskap: när samhällets och lagstiftningens syn förändrats har kyrkan följt efter.

– Då ändrar sig de samfund. Svenska kyrkan är ett. De tycker inte om att skapa friktion mot samtidskulturen utan vill gärna att man ska tycka ungefär samma sak.

Se hela intervjun här

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Erik Hagström

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy