Stor turbulens i Centerpartiet – vart är partiet på väg nu? | Riks
Riks
Intervjuer
Plus

Stor turbulens i Centerpartiet – vart är partiet på väg nu?

muharrem.webp

muharrem.webp

Jacob Hagnell

Jacob Hagnell

Skribent

3 min
Dela:
0

Centerpartiet befinner sig i ett skede av stor osäkerhet efter att partiledaren Muharrem Demirok tillkännagivit sin avgång. Hans korta tid vid rodret har kantats av interna stridigheter och sjunkande förtroendesiffror. Nu står partiet vid ett avgörande vägskäl: ska man fortsätta på den linje som formades under Annie Lööfs ledarskap, eller är det dags för en kursändring?

Vi har talat med Staffan Danielsson, tidigare centerpartist och numera politiker för Kristdemokraterna i Linköping. Med fem decennier av erfarenhet inom Centerpartiet delar han sina tankar om partiets framtid och arvet efter Annie Lööf.

En omöjlig uppgift för Demirok

Danielsson är inte förvånad över Demiroks avhopp. ”Jag känner ju Muharrem från Linköpingspolitiken och han är en skicklig politiker och en trevlig person, men han fick en omöjlig uppgift.” Enligt Danielsson fick Demirok mandat att fortsätta på den väg som Annie Lööf stakat ut, något som visat sig vara en svår balansgång.

”Annie Lööf ställde fram sina avlagda skor med förtjusning till honom, eller vem som än hade blivit partiledare. Och det var bara att kliva i dem och fullfölja den, som jag tycker, omöjliga linjen att inte vilja en borgerlig regering med stöd av Sverigedemokraterna, utan i stället försöka förverkliga Centerpartiets politik tillsammans med Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Socialdemokraterna. Det har ingen trovärdighet och de borgerliga väljarna och landsbygdsväljarna har flytt Centern i massor.”

Ett parti i obalans

Under Annie Lööfs ledning genomgick Centerpartiet en omfattande förflyttning i det politiska landskapet. Det som en gång var ett landsbygdsparti med en tydligt borgerlig profil har nu fått en ny väljarbas som i stor utsträckning identifierar sig med det rödgröna blocket.

”Det finns mätningar som visar att hela 70 procent av Centerns väljare idag identifierar sig som rödgröna, det vill säga ofta storstadsbor. Men partiet är delat mellan de som vill gå tillbaka till en borgerlig linje och de som vill hålla fast vid Annie Lööfs strategi.”

Fortsätt läsa med Riks Plus

Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.

Obegränsade artiklar

Läs allt utan begränsningar

Exklusiva analyser

Djupdykningar från våra experter

Annonsfri läsning

Fokusera på innehållet

Avsluta när du vill. Inga bindningstider.

Redan medlem?

Dela:
Jacob Hagnell

Jacob Hagnell

Skribent

Chefredaktör Riks.se

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy