Äldre man överfallen i sitt hem – förd till sjukhus | Riks
Riks
Nyheter

Äldre man överfallen i sitt hem – förd till sjukhus

Hemtjänstpersonal fann mannen fastbunden och skadad. Polisen utreder grovt rån i Skara.

iStock-523691773-2.jpg

iStock-523691773-2.jpg

Melina Hebelius

Melina Hebelius

Skribent

1 min
Dela:
0

Det var under torsdagsmorgonen som polisen larmades till en bostad utanför Skara.

En man i 80 års åldern hade blivit överfallen av flera gärningspersoner och bundits fast i sitt eget hem.

Mannen fördes senare med ambulans till sjukhus med skador efter ett vasst föremål.

På torsdagen upptäckte hemtjänstpersonal en brukare i 80-årsåldern fastbunden och skadad i sin bostad. Enligt polisen ska flera personer ha tagit sig in i hemmet, bundit mannen och tillfogat honom skador med ett okänt vasst föremål.

När polisen anlände var mannen vid medvetande och kunde kort förhöras innan han transporterades till sjukhus för vård. I samband med rånet tillgreps även mannens bil, en silverfärgad Dacia. Polisen efterlyser nu iakttagelser av fordonet och fortsätter den tekniska undersökningen på platsen.

Christian Brattgård, presstalesperson vid polisen i region Väst, bekräftar att en förundersökning om grovt rån har inletts. Utöver den tekniska undersökningen kommer polisen att genomföra dörrknackning i området. Några misstänkta vill man i nuläget inte kommentera.

Omsorgsförvaltningen i Skara har samtidigt vidtagit åtgärder för att stötta den berörda hemtjänstpersonalen. De har tagits ur tjänst och erbjudits krissamtal. Förvaltningschef Pernilla Magnusson beskriver händelsen som ”fruktansvärd” och betonar att personalen är i chock och behöver stöd för att bearbeta upplevelsen.

Detta rapporterar Skaraborgs läns tidning.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Melina Hebelius

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy