Åkesson markerar mot Hamas i SVT-intervju

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-09-01T080007.178.jpg
I en intervju med SVT markerade Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson tydligt sitt avstånd från regeringens linje i Israel-frågan. Han menar att hot om sanktioner skickar fel signaler och riskerar att gynna Hamas.
– Jag tycker att man går Hamas till mötes. Man signalerar att det lönar sig att göra så, för då får man som man vill, sade Åkesson.
Han framhöll att humanitärt stöd till civilbefolkningen i Gaza ska komma fram, men att det inte sker genom att försvaga Israels säkerhet:
– Det är självklart att i den mån det är möjligt att få in förnödenheter i Gaza så ska det ske. Men jag tror inte att det hjälper att sätta press på Israels regering genom att hota med sanktioner.
Åkesson betonade också att SD inte har inflytande över utrikespolitiken enligt Tidöavtalet, men att partiet är fritt att uttrycka sin egen analys. Samtidigt lyfte han fram arbetet med vitboken som ett seriöst projekt där en oberoende forskare fått full frihet.
– Det är inte partiets produkt. Det är en akademisk produkt. Jag tycker att det har gjorts ett otroligt seriöst arbete. Det är en sorglig läsning i stora stycken, men det är ingenting som påverkar partiet idag, sade Åkesson, och underströk att dagens SD är ett annat parti än på 1990-talet.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!