Ett sällskap i Aschaffenburg har drabbats av en knivattack. En 28-årig afghansk migrant attackerade en förskolegrupp i Schöntal Park med kniv, vilket resulterade i två dödsfall och två allvarligt skadade.
Bland de omkomna finns en tvåårig pojke och en 41-årig förbipasserande man. Två personer, däribland ett barn, vårdas nu på sjukhus med allvarliga skador. Den misstänkta gärningsmannen, Enamullah O., är en afghansk medborgare boende på ett asylboende.
Schöntal Park är nu avspärrat och fyllt av polis och räddningspersonal. Enligt Bild har parken sedan tidigare klassats som en "farlig plats" på grund av brottslighet och droghandel.
Gärningsmannen är gripen. Motivet är ännu oklart.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
