Andersson efter Kristerssons avgång: Stoppa "orättvisa tonårsutvisningar"
"Rimlig migrationspolitik" • Vill se grön omställning • V-toppen: "Jag kör inte med bullshit"

Magdalena Andersson. Foto: X
Ulf Kristersson (M) har lämnat in sin avskedsansökan och Magdalena Andersson (S) siktar nu på att ta över som statsminister.
I sitt tal lovar hon en "rimlig migrationspolitik", stopp för vad hon kallar ”de orättvisa tonårsutvisningarna” och satsningar på den gröna omställningen.
Men regeringsbildningen kan bli svår. V kräver fortfarande ministerposter samtidigt som C inte accepterar V-ministrar.
"Jag kör inte med bullshit", skriver Ida Gabrielsson (V) på X.
Efter att Ulf Kristersson meddelat sin avgång håller Magdalena Andersson tal på sociala medier.
– Nu har era röster räknats. Och svenska folket har röstat fram en ny riktning för vårt land. Röstat för sammanhållning och mot splittring.
Det preliminära valresultatet ger S, V, MP och C sammanlagt 176 mandat, mot 173 för M, SD, KD och L. Alla distrikt är nu räknade.
Lovar "rimlig migrationspolitik"
Hon lyfter den gröna omställningen och säger att den ska göra sverige både "rikare och starkare".
På migrationsområdet utlovar hon en "rimlig migrationspolitik" och att stoppa vad hon beskriver som "de orättvisa tonårsutvisningarna". Socialdemokraternas linje om en "stram migrationspolitik" under "överskådlig framtid", som klubbades på senaste kongressen, tar hon inte upp.
Svårt regeringspussel
Andersson ger däremot inget konkret besked om vilka partier som ska ingå i en kommande regering.
Hon säger sig vilja leda Sverige i en "ny samarbetsanda" och efterlyser en "ny era av samarbete mellan de politiska partierna".
Vänsterpartiet kräver att få sitta i regeringen, medan Centerpartiet inte accepterar V-ministrar.
V har dessutom avvisat ett upplägg där partiet står utanför regeringen i utbyte mot politiskt inflytande.
I ett långt inlägg på X uppmanar vice partiordförande Ida Gabrielsson (V) de andra partierna att "byta plan" om de vill få Magdalena Andersson vald. "Jag kör inte med bullshit, det är inte min grej", skriver hon.
Gabrielsson slår fast att V inte tänker acceptera "massa politik" i stället för regeringsinflytande och avfärdar ett sådant upplägg som en "blåsning".
Hon kräver i stället att S, V, C och MP från början förhandlar med målet att bilda en fyrpartiregering.
Talmannen Andreas Norlén inleder på fredagen arbetet med att ta fram en ny statsminister och ska då hålla enskilda samtal med företrädare för riksdagspartierna.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
