Attackerade poliser med kniv – polisen sköt tillbaka | Riks
Riks
Nyheter

Attackerade poliser med kniv – polisen sköt tillbaka

En 50-årig man i Eskilstuna har åtalats för att ha attackerat två poliser med kniv förra året.

Copy-of-Sörman-–-Ledare-52.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-52.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Det var den 7 september förra året som den 50-årige mannen ska ha ringt in till SOS och yttrat: "om jag ska till sjukhus, det blir någon annan", samt "ni hämtar, dom ska dö". Två poliser ankom snart till hans bostad i i Stenby, Eskilstuna. När de skulle ta sig in i hans bostad blev han aggressiv, drog fram knivar och började göra utfall.

Han ska ha ställt sig nerför sin trappa med en kniv och viftat och huggit i luften samtidigt som han hotade poliserna. Mannen ska ha trängt in poliserna i ett hörn. Hotet var så allvarligt att polisen svarade genom att skjuta verkanseld.

Mannen, som har medborgarskap i Irak och Sverige, åtalas nu för försök till grovt våld mot tjänsteman och grovt hot mot tjänsteman.

Han fick svenskt medborgarskap 2013 och invandrade 1997.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy