Fem personer åtalas för inblandning i människorov och mordförsök i Helsingborg och Bjuv.
Nu inleds åtal för ett gängrelaterat våldsdrama som involverar skjutningar med automatkarbin, kidnappning och mordförsök. Enligt åtalet ska två män, 25 och 27 år, avlossat flera skott med automatvapen mot en grupp människor i centrala Helsingborg den 30 september 2023. Vapnet ska tidigare ha använts vid en skjutning den 12 februari samma år.
Ett av offren filmade gärningsmännen omedelbart efter skjutningen medan de flydde längs Carl Krooks gata i Helsingborg. På filmen hörs någon ropa med syrisk dialekt.
– Brottet bör anses som grovt eftersom vapnet var särskilt farligt och användes på allmän plats. Det fanns en stor risk att personer som befann sig på platsen skulle komma till allvarlig skada eller dödas av skotten, säger senior åklagare Cathrine Bengtsson som leder förundersökningen.
Vid husrannsakan anträffades kläder som kopplades till gärningsmännen. DNA och tändsatspartiklar påträffades på kläderna.
De båda misstänkta männen samt ytterligare tre män i 25-årsåldern åtalas även för människorov och rån i Helsingborg och Bjuv den 10-11 november. Offret fördes bort med våld och tvingades öppna sin mobiltelefon.
Samma natt lurades ett annat offer ut genom mobiltelefonen. Offret blev beskjuten med en revolver och träffades i benet. Skytten flydde från platsen på en elsparkcykel.
En av de tilltalade yrkas bli utvisad med återreseförbud.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
