Botkyrka kommun stoppar världskänt bilmuseum – "Vi får 250 000 kr i böter om vi öppnar"

Ett av Sveriges mest välbesökta turistmål för bilentusiaster, World of Classics i Botkyrka, har tvingats stänga sin museiverksamhet efter kommunens ingripande. Orsaken: museiverksamhet nämns inte i fastighetens detaljplan, som i stället medger lager, verkstad och butik.

– Vi får 250 000 kronor i böter om vi öppnar museet, säger museichefen Tony Karlsson.

Museet, som öppnade 2015, har dragit tiotusentals besökare årligen från hela Europa och Nordamerika. Besökarna har kunnat ta del av bland annat en Cadillac Eldorado Biarritz värderad till 3,4 miljoner kronor och en Dodge Charger RT 1969 med original Hemi 426-motor – en av bara 432 byggda.

Museet upptäcktes av kommunen vid ett oanmält tillsynsbesök i maj, då bland annat poliser och miljöinspektörer deltog. Kommunen menar att verksamheten strider mot gällande detaljplan. På frågan om dispens säger kommunen att en dialog pågår.

– Det handlar kort och gott om ett ord på ett papper, kommenterar Tony.

– Vi vill inte förstöra för någon – vi vill bara bevara ett kulturhistoriskt arv.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se