C-toppens högljudda utspel i EU-debatten: ”Det finns ingen massmigration”

C-toppens högljudda utspel i EU-debatten: ”Det finns ingen massmigration”
Publicerad den

I Europaparlamentet hölls den 10 september en debatt med rubriken ”Efter tio år – dags att stoppa massmigrationen nu och skydda våra kvinnor och barn”. Frågan väcktes av grupper till höger i parlamentet och tog avstamp i flera brutala mord på unga europeiska kvinnor där gärningsmännen haft migrantbakgrund.

Ledamöter påminde om 16-åriga Liana i Tyskland, dödad av en irakisk migrant med utvisningsbeslut, och 17-åriga Lisa i Nederländerna, som hittades mördad av en asylsökare. ”Dessa brott är inte isolerade. De är konsekvenser av en ansvarslös politik som offrar våra barn på ideologins altare”, sade franske Jean-Paul Garraud från Patriots for Europe-gruppen.

Sverigedemokraternas delegationsledare Charlie Weimers tog också till orda:
– Luna, Lola, Liana, Elin, Lisa, Alexandra, Saga, Philippine, Mia och Adriana. Hur många fler barn ska offras innan ni ens bryr er?

Den svenska EU-parlamentarikern Abir Al-Sahlani (C) gjorde följande högljudda utspel:
– Den här debatten är både faktamässigt och moraliskt fel. Fel, fel, fel. Det finns ingen massmigration till Europa, tvärtom har antalet asylansökningar minskat med 66 procent.

– EU-data visar att sexualbrott begås av EU-medborgare, av män i kvinnornas egna hem. Den gemensamma nämnaren stavas MÄN. Det är där problemet ligger.

Enligt Brottsförebyggande rådet (2005) har invandrare 150 procent högre risk att vara registrerade för brott jämfört med inrikesfödda till inrikesfödda föräldrar och 400 procent högre risk att vara registrerade för våldtäkt jämfört med samma grupp.

Al-Sahlani påstod även att "korrelation är inte lika med kausalitet".

Riks söker Al-Sahlani.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se