Carl Bildt om attacken mot Iran: "Tydlig kränkning"

Kritiker: ”Uppriktigt sagt, håll bara tyst”
Carl Bildt har hamnat i blåsväder efter ett antal inlägg på X.
Carl Bildt har hamnat i blåsväder efter ett antal inlägg på X.Foto: Wikimedia Commons
Publicerad den

Under morgontimmarna gick USA och Israel till attack mot Iran.

Nu upprörs Carl Bildt över anfallet.

"Attacken är en tydlig kränkning av internationell rätt" skriver den förre moderatledaren på X.

"Regimen i Teheran 🇮🇷 är avskyvärd." skriver Bildt och fortsätter:

"Attacken är ändå en tydlig kränkning av internationell rätt. Du blir inte ett helgon på grund av andras synder."

Han får skarp kritik i kommentarsfältet, bland annat av Ghazal Saberian, vice ordförande SD-Yttre Västerort:

"Uppriktigt sagt, håll bara tyst om det här nu. Det enda avskyvärda är en sådan kommentar från en tidigare svensk statsminister och utrikesminister." skriver hon.

Carl Bildt får svar på tal av SD:s Ghazal Saberian.
Carl Bildt får svar på tal av SD:s Ghazal Saberian.Skärmdump X

Carl Bildt har lagt upp flera inlägg sedan attacken inleddes. Han frågar sig bland annat om hela anfallet är en "charad".

Han skriver också:

"Var kommer det här kriget att sluta? Vad är seger? Det fanns inget omedelbart behov av det, och det är svårt att se ett tydligt mål. Mer än 300 attacker mot även regimmål i Jemen 🇾🇪 förra året förändrade inte mycket."

Flera X-användare påpekar att Iran har styrts av en terror-regim i 47 år och att regimens fall skulle vara en seger.

En användare ställer också en fråga till den tidigare statsministern och utrikesministern:

"Kan du vänligen ange ett antal civila dödsoffer, fredliga demonstranter på gatorna, när du faktiskt skulle anse att det finns ett omedelbart behov av att ingripa?"

Tondöv

Kritiken mot Carl Bildt har varit skarp de senaste åren och kommit från olika håll. Många kritiker anser att han gömmer sig bakom uttrycket internationell rätt och är tondöv för verkligheten.

Människorättsorganisationer som Iran Human Rights har kritiserat honom för att inte vara tillräckligt tydlig mot regimens avrättningar och förföljelse av oliktänkande.

Bristfälliga analyser

Irankännaren Arvin Koshnood har i en intervju i Bulletin hävdat att Bildts analyser är bristfälliga. Han underskattar det hot som Irans agerande utgör för regional säkerhet, anser Koshnood.

Bildt har också fått kritik för att använda dubbla måttstockar. Han har en mer strikt syn på internationell rätt när det gäller västländers agerande än när det gäller Irans, enligt en analys i Euobserver.

LÄS MER: Nima Rostami till Riks: ”Början på slutet för regimen”

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se