"Dags att göra uppror!" – Greta gör entré i franska protestkaoset
Kärleksbombas av vänsterborgmästare – kliver in i "motståndets huvudstad"

Greta Thunberg. Foto: X / Bally Bagayoko
Greta Thunberg, 23, blev känd för att skolstrejka för klimatet utanför riksdagen. Därefter engagerade hon sig i Palestinafrågan.
Nu har hon tagit med sig palestinasjalen till Frankrike, där omfattande skolprotester på flera håll urartat i våld, bränder och blockader.
Över 6 800 personer har frihetsberövats under protesterna.
– Det är dags att ungdomarna gör uppror och återtar sina rättigheter, säger hon.
På tisdagen dök Thunberg upp vid en blockad utanför gymnasiet Paul-Éluard i Saint-Denis, en förort i Paris.
Det rapporterade först franska Le Parisien med hänvisning till nyhetsbyrån AFP.
Greta Thunberg bar palestinasjal och dök upp bland elever som sägs protestera mot lärarbrist och bristande resurser i skolan.
– Om vi lever i ett samhälle som försummar ungdomen, som är framtiden, är det ett av de tydligaste tecknen på ett samhälle som har gett upp. Därför är det dags att ungdomarna gör uppror och återtar sina rättigheter, säger hon enligt Le Parisien.
Enligt Le Journal du Dimanche säger hon också:
– Ungdomarna får inte vara med i diskussionerna. Vår framtid stjäls från oss och, som vi har sett här, får skolorna inte de investeringar de behöver.
– Vad ska vi göra? Ge upp? Självklart inte. Det är precis det som människorna här uttrycker: Vi tänker inte ge upp och vi kommer att kämpa för den framtid som stjäls mitt framför ögonen på oss.
Hon riktar också kritik mot den franska polisen, vars agerande hon beskriver som "extremt våldsamt" enligt Euronews.
Välkomnas till "motståndets huvudstad"
Saint-Denis vänsterborgmästare Bally Bagayoko (LFI), hyllar hennes närvaro i ett inlägg på X.
– Jag välkomnar Greta Thunbergs närvaro, den svenska klimataktivisten och internationella profilen i kampen mot klimatförändringarna, som kommit för att stödja gymnasieelevernas kamp utanför Paul-Éluard i Saint-Denis.
– Saint-Denis, motståndets huvudstad där olika kamper möts!
Enligt Frankrikes justitieministerium har över 6 800 personer frihetsberövats under protesterna. Det rapporterar bland annat The Guardian.
Omkring 214 skolor blockerades under tisdagen enligt Reuters.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
