Ebba Busch om samarbetet med S och Åkessons fokus | Riks
Riks
annons
Nyheter
Plus

Ebba Busch om samarbetet med S och Åkessons fokus

Lägger all krut på det här valet

Ebba Busch  om samarbetet med S och Åkessons fokus

Ebba Busch (KD). Foto: SPA

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min
Dela:
0

I Aftonbladets radiosatsning låter Kristdemokraternas Partiledare Ebba Busch hoppfullt efter de senaste opinionsundersökningarna då gapet mellan Tidöpartierna och oppositionen minskat. 

I programmet “My och makten” berättar Ebba Busch att hon tänker spurta i mål eftersom förtidsröstningen har öppnat idag och det är nu som folket bestämmer sig för vad de vill rösta på, säger hon. Samtidigt är hon tydlig med att hon inte stänger dörren för samarbete med Socialdemokraterna. På frågan om Kristdemokraterna går i opposition om de förlorar valet svarar hon:

 - Ja, det är utgångspunkten. Sen har jag ju sagt att i tider av krig, kris, eller ett helt exceptionellt läge, då är jag beredd att ta ansvar för Sverige.

annons

- Om det skulle vara så att vi inte kan bilda majoritet, om det skulle vara så att vi hamnar i ett väldigt svårt läge för Sverige

- ja, men då är det väl bra att vi skulle kunna göra upp med Socialdemokraterna i viktiga frågor. 

konstruktivitet till svensk politik

Att hon ägnar sig åt olika utspel genom att hålla flera dörrar öppna håller hon inte med om. Hon ser det istället som att hon bidrar med mer konstruktivitet till svensk politik. KD har varit en attraktiv samarbetspartner både för Socialdemokraterna. Men även för Centerpartiet som sagt sig vilja bilda en mittenregering ihop med S och KD. Ebba Busch ser det som en härlig position att befinna sig i när flera vill ha en. 

annons

Åkesson fokuserar fel

Fortsätt läsa med Riks Plus

Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.

Obegränsade artiklar

Läs allt utan begränsningar

Exklusiva analyser

Djupdykningar från våra experter

Annonsfri läsning

Fokusera på innehållet

Avsluta när du vill. Inga bindningstider.

Redan medlem?

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy