Egyptsons besked till SD: Muslimer ska också få vara svenskar
Sameh Egyptsson (KD) kräver svar från Sverigedemokraterna.

Sameh Egyptson. Foto: Canva/Riks
Måste man sluta vara muslim för att räknas som svensk?
Nej, menar KD-profilen Sameh Egyptson.
Nu riktar han kritik mot Sverigedemokraternas syn på islam och kräver besked från Jimmie Åkesson, Mattias Karlsson och Richard Jomshof.
Vem får egentligen kalla sig svensk? Och måste man lägga sin religion åt sidan för att passa in? Det är frågor som KD-profilen och forskaren Sameh Egyptson vill att Sverigedemokraterna ska svara på.
I en debattartikel i Sydsvenskan riktar Egyptson kritik mot Sverigedemokraternas syn på svenskhet.
Han menar att partiets interna diskussion om nationalism måste handla om mer än härkomst och kultur.
Kritiserar Jomshofs uttalande
Bakgrunden är konflikten om svenskhet mellan SD-profilerna Mattias Karlsson och Richard Jomshof. Egyptson välkomnar diskussionen, men anser att partiets syn på muslimer också behöver granskas.
Han syftar särskilt på ett tidigare uttalande, då Jomshof fick frågan vad han hade att säga till muslimer som lever fredligt i Sverige. Jomshofs svar var att de i första hand borde sluta vara muslimer.
Ett uttalande som Egyptson lyfter fram som ett exempel på varför SD:s syn på svenskhet behöver granskas närmare.
Enligt KD-profilen finns det inget motsatsförhållande mellan att vara muslim och svensk.
"En människa kan vara svensk, muslim och samtidigt respektera svensk lag och demokrati.", skriver han i Sydsvenskan.
Kräver svar
Egyptson ifrågasätter dessutom om SD verkligen blivit mer inkluderande.
"Om SD tonar ned etnisk härkomst men i stället gör muslimsk identitet till en gräns för svenskhet, har politiken då verkligen blivit mer inkluderande?", skriver han.
Nu vill han ha ett tydligt svar från SD-topparna.
"Karlsson, Jomshof och Åkesson bör därför ge ett tydligt svar: Kan en muslim som respekterar svensk lag och demokratiska principer fullt ut vara svensk utan att överge sin tro", skriver Egyptson.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Maya Lundblad
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
